🧮Kalkulatorbanken

Enhetspris-kalkulator

Sammenlign pris per kilo, liter eller stykk for opptil fire pakninger og se hvilken som er billigst — også for flerpakninger og «2 for»-tilbud.

Sist oppdatert

Tallene er bare eksempler. Legg inn pris og mengde fra hylleetiketten eller nettbutikken.

kr

F.eks. 6 for en sekspakning eller 2 ved «2 for»-tilbud.

87,25 kr per kg

8,72 kr per 100 g · 0,4 kg i alt

9,2 % dyrere. Du betaler 2,94 kr ekstra for denne mengden — like billig ville vært 31,96 kr.

kr

F.eks. 6 for en sekspakning eller 2 ved «2 for»-tilbud.

79,90 kr per kg

7,99 kr per 100 g · 1 kg i alt

Billigst per kg

kr

F.eks. 6 for en sekspakning eller 2 ved «2 for»-tilbud.

90,00 kr per kg

9,00 kr per 100 g · 0,5 kg i alt

12,6 % dyrere. Du betaler 5,05 kr ekstra for denne mengden — like billig ville vært 39,95 kr.

Slik regner du det ut

  • Liten pakke: 34,90 kr / (400 g = 0,4 kg) = 87,25 kr per kg
  • Stor pakke: 79,90 kr / (1 kg) = 79,90 kr per kg
  • Tilbud 2 for: 45,00 kr / (2 · 250 g = 0,5 kg) = 90,00 kr per kg

Slik fungerer det

Enhetspriskalkulatoren sammenligner opptil fire pakninger og viser pris per kilo, liter eller stykk, og hvilken som er billigst. Du ser også hvor mange prosent dyrere de andre er, og hva de måtte kostet for å være like billige. Legg inn antall hvis det er en flerpakning eller et «2 for»-tilbud.

Slik regner du ut enhetspris

  1. Gjør mengden om til kilo, liter eller stykk: 400 g = 0,4 kg, 33 cl = 0,33 l, 5 dl = 0,5 l.
  2. Gang med antall hvis kjøpet har flere enheter: 6 × 0,33 l = 1,98 l.
  3. Del prisen på den totale mengden: pris / kg = kr per kg.

Eksempel med tenkte priser: 400 g til 34,90 kr gir 87,25 kr per kg, 1 kg til 79,90 kr gir 79,90 kr per kg, og 2 × 250 g til 45 kr gir 90,00 kr per kg. Den store pakken er billigst. Den lille ville måttet koste 31,96 kr for å være like billig per kilo.

Regler for enhetspris i butikken

Prisopplysningsforskriften § 5 krever at butikker viser både salgspris og enhetspris, og at enhetsprisen oppgis med to desimaler. § 6 sier at enhetsprisen per kilo og liter er salgsprisen delt på nettomengden. For mat i saus, lake eller vann regnes den av mengden av hovedvaren, og for varer der du tilsetter vann (som konsentrat), av mengden ferdig vare etter anbefalt blandingsforhold. § 7 bestemmer at blant annet bleier, stearinlys og kaffefilter prises per stykk, og toalettpapir og folie på rull per 100 meter.

Det betyr at hylleetiketten som regel allerede viser enhetsprisen. Kalkulatoren er nyttig når du handler på nett, der pris per kilo ikke alltid står, når du vil sammenligne på tvers av butikker, eller når et tilbud gjelder flere pakker.

Pris per kilo for vanlige pakningsstørrelser

Pakning10 kr20 kr30 kr50 kr100 kr
100 g1002003005001 000
200 g50100150250500
250 g4080120200400
400 g255075125250
500 g204060100200
750 g13,3326,674066,67133,33
1 kg10203050100

Kr per kg. Samme tabell gjelder ml og kr per liter: 500 ml til 20 kr er 40 kr per liter.

Vil du vite hvor mange prosent du sparer, bruk prosentkalkulatoren. For å regne om mellom cups, dl og gram finnes enhetskonverteringen, og for et helhetlig matbudsjett familiebudsjett-kalkulatoren.

Ofte stilte spørsmål

Hvordan regner jeg ut pris per kilo?
Del prisen på vekten i kilo. 400 g til 34,90 kr: 34,90 / 0,4 = 87,25 kr per kg. Er vekten oppgitt i gram, deler du først grammene på 1 000.
Er den største pakken alltid billigst?
Ikke nødvendigvis. Tilbud på små pakker kan gjøre dem billigere, og en storpakning kan også være dyrere per kilo. Sjekk kilo- eller literprisen. I eksempelet er 1 kg til 79,90 kr billigst per kilo, mens «2 for 45 kr» på 250 g blir 90,00 kr per kg — 13 % dyrere, selv om det ser ut som et tilbud.
Må butikken vise enhetspris?
Ja. Etter prisopplysningsforskriften skal næringsdrivende opplyse både salgspris og enhetspris slik at prisene lett kan ses, og like tydelig på eller nær varen. Enhetsprisen skal oppgis med to desimaler. Etter § 9 er blant annet pakninger under 50 gram eller 50 milliliter, ferdige måltider med adskilte komponenter, smørbrød, konditorvarer, enkelte grønnsaker, kosttilskudd og legemidler unntatt.
Hvorfor er enhetsprisen på hermetikk høyere enn jeg regner ut?
For mat i saus, lake eller vann skal enhetsprisen regnes av mengden av hovedvaren, ikke hele nettovekten. Står det for eksempel 400 g og avrent vekt 240 g, bruker butikken 240 g. Legg inn den avrente vekten i kalkulatoren for å sammenligne på samme måte.
Hva med toalettpapir, bleier og vaskemiddel?
Her bruker forskriften andre enheter. Servietter, kaffefilter, stearinlys, bleier, bind, tamponger og poser prises per stykk. Tørkepapir, toalettpapir, bakepapir, folie og tape på rull prises per 100 meter, og vaskemidler med anbefalt dosering per vask. Kalkulatoren regner per stykk, kilo eller liter.
Hvordan sammenligner jeg en sekspakning med en stor flaske?
Legg inn antall og størrelse. 6 × 0,33 l til 59 kr er 1,98 liter, altså 29,80 kr per liter. En flaske på 1,5 l til 32 kr er 21,33 kr per liter. Tallene er bare eksempler.

Alle beregninger skjer i nettleseren din — ingen data lagres eller sendes.